loader

urzad-gminy-solec

ministerstwo-edukacji-narodowej

mazowiecki-kurator-oswiaty

centralna-komisja-egzaminacyjna

okregowa-komisja-egzaminacyjna

zss-pawlowice

zsp-solec

stowarzyszenie-przyjaciol-solca   twoje-radio-lipsko

DLA NIEPODLEGŁEJ

2 19 listopada 2018 r. z aktywnym udziałem całej szkolnej społeczności przeżyliśmy niezwykłą lekcję historii. Tego dnia odbył się Koncert Pieśni i Piosenki Patriotycznej, poprowadzony przez Panią Małgorzatę Szot - Wróblewską, a przygotowany przez wychowawców oddziałów przedszkolnych i wychowawców klasowych. W koncercie wzięli udział: oddziały przedszkolne, uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. Wszyscy występujący z wielką powagą zaprezentowali swój repertuar. Temu muzycznemu spotkaniu towarzyszyła niezwykła atmosfera. Te cudowne teksty pieśni wywołały w wielu sercach nostalgię. ...

Nasi uczniowie udowodnili, że w ich jakże młodych duszach już mocno tkwi nutka patriotyzmu. O godzinie 11.11 – wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy zaśpiewaliśmy 4 zwrotki Hymnu Państwowego, przygotowując się tym samym do świętowania 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i bicia „Rekordu dla Niepodległej”. Tego dnia pani Małgorzata Szot-Wróblewska zaprezentowała autorską wystawę pt.: „GENERAŁ KAZIMIERZ MŁODZIANOWSKI (1880-1928) SYN ZIEMI SOLECKIEJ...” Jako inicjatorka uhonorowania Kazimierza Młodzianowskiego w Solcu nad Wisłą, opowiedziała o Jego życiu i karierze oraz historii budowy pomnika w Solcu. Pomnik ostatecznie powstał, ale nie w przestrzeni publicznej, tylko na placu przy kościele farnym p.w. Wniebowzięcia MMP. W 2011 roku w Muzeum Niepodległości w Warszawie prezentowana była wystawa pani M. Szot-Wróblewskiej z jej wykładem o Kazimierzu Młodzianowskim, wybitnym patriocie, artyście malarzu, legioniście, ministrze spraw wewnętrznych, pierwszym Głównym Komendancie Policji Państwowej II RP, Komendancie Szkoły Podchorążych w Warszawie, wojewodzie poleskim, wojewodzie pomorskim, autorze hasła „Wszystko dla Gdyni”. W uznaniu zasług Kazimierz Młodzianowskiego dla rozwoju portu i miasta Gdyni, jednej z ulic w tym mieście nadano imię Kazimierza Młodzianowskiego, co świadczy o tym jak duże zasługi miał zapomniany w Solcu Kazimierz Młodzianowski z Boisk. Kolejnym punktem był występ Szkolnego Teatru „NA PRZEKÓR” pt. „Warto walczyć, bo warto wierzyć” w reżyserii Ks. Grzegorza Dąbrowskiego i pani Barbary Cieśli . W tym przedstawieniu odkryte zostały karty dziejów Polski - począwszy od chrztu Polski po rozbiory, odzyskanie niepodległości, aż po I i II wojnę światową. Pantomima, przeplatana dawnymi, jaki i współczesnymi pieśniami oraz piosenkami wzbudziła u odbiorców wiele wzruszeń. Spektakl ten został powtórzony na wywiadówce. Gratulujemy rodzicom talentu aktorskiego występujących ich pociech.