loader

urzad-gminy-solec

ministerstwo-edukacji-narodowej

mazowiecki-kurator-oswiaty

centralna-komisja-egzaminacyjna

okregowa-komisja-egzaminacyjna

zss-pawlowice

zsp-solec

stowarzyszenie-przyjaciol-solca   twoje-radio-lipsko

Powiatowy Konkurs Historyczny

konk-hist14Dnia 30 października 2018 roku odbył się w naszej szkole drugi etap (finałowy) Powiatowego Konkursu Historycznego „Drogi Polaków do niepodległości 1788-1918” pod patronatem Wójta Gminy Solec nad Wisłą. Przybyli nań wraz z opiekunami uczniowie z siedmiu szkół powiatu lipskiego: PSP Lipsko, PG Lipsko, PSP Wola Solecka, NSP Przedmieście Dalsze, PSP Krępa Kościelna, PSP Pawłowice. Każdą ze szkół reprezentował trzyosobowy zespół utworzony ze zwycięzców szkolnych eliminacji. W konkursie nie mogło zabraknąć również gospodarzy, reprezentowanych przez zespół złożony z uczniów klasy VIII - M.Skalińską, M.Jaśkiewicza i J. Szołajską. ...
 
Konkurs rozpoczął się od powitania uczestników przez Dyrektora PSP w Solcu nad Wisłą, Panią Iwonę Borek. W swoim krótkim wystąpieniu nawiązała ona do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości i ważnego słowa NIEPODLEGŁOŚĆ. Po odśpiewaniu hymnu rozpoczęła się pierwsza część konkursu – indywidualny test pisemny. Podczas przerwy przed kolejną częścią zmagań historycznych była możliwość lepszego poznania się oraz zwiedzenia szkoły pod opieką dziewcząt z klubu wolontariatu. O godz. 11 rozpoczęła się część ustna konkursu - eliminacje zespołowe. Pani Dyrektor przedstawiła uczestnikom gości wchodzących w skład jury: Wójta Gminy Solec Pana Marka Szymczyka, Dyrektora ZSP w Lipsku Pana Marka Łatę, Dyrektora ZSP w Solcu Pana Marcina Węgłowskiego. W tym etapie konkursu zespoły uczniowskie dokonywały analizy tekstu źródłowego, a później zespołowo odpowiadano na pytania. Uczniowie musieli się przy tym wykazać wiedzą historyczną i umiejętnością myślenia w kategoriach przyczynowo-skutkowych. Poziom odpowiedzi wszystkich zespołów był potwierdzeniem dobrego przygotowania do konkursu oraz tego, że historia może być dla młodych ludzi pasją, a nie tylko jednym ze szkolnych przedmiotów. Po zakończeniu eliminacji komisja przystąpiła do podsumowania wyników, a goście w tak zwanym międzyczasie obejrzeli wystawę o Kazimierzu Młodzianowskim i wysłuchali krótkiego wykładu Pani Małgorzaty Szot-Wróblewskiej. Ostatnim punktem programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla zwycięzców indywidualnych oraz drużynowych. Indywidualnie najlepsi okazali się:
 
I miejsce- Łukasz Niewadzi, PSP Krępa Kościelna
 
II miejsce-Maria Skalińska, PSP Solec
 
III miejsce- Michał Jaśkiewcz, PSP Solec
 
Wyróżnienie otrzymał Kacper Stępień, PSP Pawłowice.
 
W zmaganiach zespołowych najlepiej poradził sobie zespół z Krępy Kościelnej, tuż za nim uplasował się zespół gospodarzy, natomiast III miejsce zdobyli uczniowie z PG Lipsko. Na wyróżnienie zasłużył również zespół z Woli Soleckiej.
 
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Pana Wójta Gminy Solec nad Wisłą, Marka Szymczyka, a wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Sponsorem ich był również Pan Wójt. Zwycięzcom konkursu oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
 
Ps. W tym miejscu pora na podziękowania:
 
- Wójtowi Gminy Solec nad Wisłą, Panu Markowi Szymczykowi za objęcie konkursu patronatem, ufundowanie nagród i upominków oraz pracę w jury,
 
- uczestnikom za przybycie i wysoki poziom wiedzy,
 
- opiekunom za przygotowanie uczniów,
 
- Panom: Markowi Łacie oraz Marcinowi Węgłowskiemu za rzetelną pracę w Komisji Konkursowej,
 
- Dyrektorowi PSP w Solcu nad Wisłą, Pani Iwonie Borek za wszelką pomoc okazaną przy organizacji konkursu
 
- oraz wszystkim, którzy okazali czynną pomoc i wsparcie.