loader

urzad-gminy-solec

ministerstwo-edukacji-narodowej

mazowiecki-kurator-oswiaty

centralna-komisja-egzaminacyjna

okregowa-komisja-egzaminacyjna

zss-pawlowice

zsp-solec

stowarzyszenie-przyjaciol-solca   twoje-radio-lipsko

SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE

profilaktyka316 października 2018 roku w naszej szkole gościliśmy aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Odbyły się trzy spektakle profilaktyczno – wychowawcze dla poszczególnych grup wiekowych. Dzieci z grup przedszkolnych i uczniowie klas I – III PSP obejrzeli bajkę profilaktyczną pt. „Jestem królem zamku”, utrzymaną w konwencji baśni teatralnej, a łączącą w swojej dramatycznej strukturze elementy fantastyki, humoru i tradycyjnej przypowieści- moralitetu, niosącej głębokie przesłanie. ...

Zaskakująca, skrząca się figlarnym dowcipem akcja spektaklu, ubogacona interakcją z widzem, piosenkami i staranną oprawą plastyczno-choreograficzną wciągała młodego widza do mądrej i zabawnej rozmowy o rzeczach ważnych i uniwersalnych. Uczniowie klas IV – VI PSP  obejrzeli spektakl wychowawczo – profilaktyczny pt. „Moja historia”, poruszający ciągle aktualne problemy w procesie budowania poczucia własnej wartości młodych, kilkunastoletnich ludzi, którzy poddani naturalnej presji środowiska próbują radzić sobie z problemami dojrzewania. Wymogi współczesności i radykalnie zwiększające się tempo życia społecznego stają się dla wielu z nich pułapkami, w których tracąc poczucie własnej tożsamości i podmiotowości, zaprzepaszczają szanse na prawidłowy rozwój i wchodzą na niebezpieczną ścieżkę kompensowania używkami i uzależnieniami niezrealizowanej potrzeby akceptacji. Natomiast uczniowie klasy VII - VIII PSP i III PG uczestniczyli w przedstawieniu wychowawczo – profilaktycznym pt. „Wyzwanie”.  Bohaterka spektaklu przyzwyczajona do biernego zainteresowania rodziców, otoczona murem obojętności rówieśników jest typem samotnika, znajdującego akceptację jedynie w gronie nauczycieli. Ambitna, inteligentna, pracowita, sumienna i pełna ciekawości świata otrzymuje szansę uczestnictwa w ogólnokrajowym projekcie. „Chcesz żyć, być kimś, to zrób coś naprawdę, ludzie to docenią i będą cię szanować. My jesteśmy inni, wrażliwi, otwarci, pozytywni, i robimy to, co musimy. Kreatywnie formatujemy siebie. Robisz coś, nakręcasz to i wrzucasz do sieci. Dlaczego tego nie zrobiłaś, dlaczego nie zostałaś „gwiazdą” i nie zarobiłaś pierwszego miliona wyświetleń? Już ci mówię, to strach przed nieznanym jest główną przeszkodą. Wstydzisz się swojej unikalności, pamiętaj drugiej takiej osoby jak Ty w sieci nie ma! Nikt inny tylko Ty sama możesz sprawić, by twoje marzenia się spełniły, by świat dowiedział się o Twoim istnieniu. Świat jest Twój, po prostu włącz kamerę i się przywitaj. To wystarczy.” Bohaterka spektaklu zatraciła się w tym świecie. Lecz kiedy w finale przedstawienia jej nauczyciel daje dziewczynie szansę podjęcia prawdziwego, opartego na fundamentalnych wartościach wyzwania, widz wie, że jest to jedyna droga do zrozumienia i poznania siebie.

Na zakończenie spektakli prowadzone były prelekcje w odniesieniu do przekazywanych sytuacji i zawartych treści. Dzieci młodsze dobrze bawiły się wspólnie z aktorami.

Dziękujemy GKRPA za pomoc w zorganizowaniu spektakli.